Historická podstata stylu Tchaj-ti-cchuan siaha ďaleko do minulosti. Prvopočiatky systemu majú korene v pohorí Wu-tang. Pripisujú sa taoistickému mníchovi menom Cang San-feng.Tu vzniklo cvičenie
jednotlivých pozícií.

Cvičenia boli samostatné, až neskôr sa tieto formy spojili v jeden na seba nadväzujúci celok.Postupne sa umenie predávalo z učiteľa na žiaka. Až sa postupom času dostalo k rodine Cchen. Do 18 storočia sa vyvinuli dva podštýly Stará forma a Nová forma. Rozdiel bol o doplnenie nepatrných kruhových pohybov.Celkové učenie sa odovzdávalo len členom rodiny.
V tajnosti sa uchovával liečebný aj bojový význam umenia.
Neskôr sa toto umenie dostalo k rodine Jang. Jang lu-cchan bol žiakom rodiny Cchen. Ale trvalo veľa rokov pokiaľ bol prijatý do rodiny Cchen. Nakoniec sa stal obľúbeným žiakom majstra Cchen a zotrval s ním niekoľko rokov. Jang lu-cchan umenie prepracoval a vytvoril štýl Jang.

 

Momentalne najrozšírenejší štýl Tchaj-ti-cchuan cvičenia ľuďmi na celom svete je práve štýl Jang. Vnuk Jang lu-cchana, Jang ccheng-fu prepracoval formu. Zjednodušil a zjemnil pohyby, aby mohla Tchaj- ti-cchuan cvičiť aj široká verejnosť. V dnešnej dobe sa stalo Tchaj-ti-cchuan národným pokladom Číny a aj všetkych ľudí cvičiacich po celom svete. V dnesnej dobe sú známe štýly Tchaj-ti-cchuan-Cchen,Jang,Wu a Sun.

 

Tchaj-ti cchuan radíme k vnútorným štýlom.
Podstatou sa stal kruhový nikdy nekončiaci pohyb, kde z prázdnoty-nehybnosti vzniká pohyb, aby zase v prazdnote mohol zaniknúť. Je to stála premena a stála zmena. Toto je najvyšší princíp Tchaj-ti-cchuan od svojho zrodu až po dnešnú dobu.

 

Liečebný aspekt.

Liečebné účinky Tchaj-ti-cchuan potvrdzujú štúdiá a vedecký výskum. Je to systém vhodný na prevenciu a liečenie fyzických a psychických problémov. Pomalé pohyby a plynulé dýchanie napomáha k uvoľneniu kĺbov, svalov, šliach a úponov. Zároveň zvyšuje fyzickú kondíciu a zvätšuje energetický potencial, vitalitu a odbúrávajú stres a napätie v tele. Následným uvoľnením prichádza k samoliečeniu ako na fyzickej, tak na energetickej úrovni. Postupné aktivovanie a naplnenie akupuntúrnych dráh a nabudenie vnútorných orgánov maju pozitívnu
odozvu na uvoľnenie blokád v tele. Po čase naše telo získa vnútorné uvoľnenie a vnútorný kľud čo sa prejavý aj na našom tele. Zlepšenie koordinácie pohybov a prehĺbenie dýchania a následné masírovanie vnútorných orgánov napomaha peristaltike čriev a samotnému očisťovaniu. Následná je aj odozva lymfatického a kardiovaskulárneho systému. Preto ľudia na celom svete venujú veľkú pozornosť tomuto cvičeniu a preto pri správnom cvičení Tchaj-ti- cchuan prichádza naozaj k veľkej samoliečebnej odozve. Je to naozajstný drahokam skrytý v tme. Len ho treba nájsť a očistiť ho a napĺňať sa jeho silou a krásou.

 

Bojový aspekt.

Tchaj-ti-cchuan je skutočný sebeobranný štýl. Trvá dlhšiu dobu pokiaľ študent pochopí princípy, ale trpezlivosť, ktorú vložil do štúdia sa vráti. Veľa bojovníkov aj ľudí zatracujú bojové prevedenie Tchaj-ti- cchuan, pretože nikdy sami nevideli a neprecítili vnútorný zámer sami na sebe. Skutočné Tchaj-ti-cchuan je rýchle a nekompromisné bojové umenie, ktoré dokáže prostredníctvom niekoho kdo ho ovláda naozaj ublížiť ako po fyzickej tak po psychickej stránke. Preto po rokoch cvičenia zistíte, že si viac vážite krásu žitia a pomoci iným, ale na druhej strane viete, že ste vzdy pripravený sa ubrániť.
Obrovská pestrosť tréningových metód je dobrá k pochopeniu a naučeniu sa a zamedzeniu tréningového stereotypu. Stále svojím žiakom hovorím, že nikdy to nemusíte v boji použiť, ale budete poznať význam pohybov a ich zámer. Potom aj cvičenie formy Tchaj-ti-cchuan získa úplne inú dimenziu a kvalitu. Táto komplexnosť v sebe skrýva techniky úderov, kopov, hodov, úchopov a pák. Neskoršie aj techniky úderov
a tlakov na akupunktúrne body. V samotnom závere techniky na narušenie a rozbíjanie energetického systému. Preto je aj učenie prispôsobené pri jeho odovzdávaní študentom.

 

Veď všetko má svoj čas a zároveň je to učenie trpezlivosti!

 

Pali

O NÁS | PIJAVICE | MASÁŽE | CVIČENIE | FACEBOOK | KONTAKT
Copyright © Anima - centrum zdravia a pohybu. Designed by TemplateYes